Domates Hakkında

Domates Hakkında
100 gr Domatesin Meyvesindeki Besin Değeri

Ana Bileşenler

Besin Değeri

Su

94.52 g

Enerji

18Kcal

Karbonhidrat

3.89 g

Protein

0.88 g

Toplam Yağ

0.20 g

Şeker (Toplam)

2.63 g

Kolesterol

0 mg

Kafein

0 mg

Lif

1.2 g

Vitaminler

 

Folik Asit (DFE)

15 µg

Niacin

0.594 mg

Thiamin

0.037 mg

Riboflavin

0.019 mg

Vitamin B-6

0.080 mg

Vitamin A

833 IU

Vitamin C

13.7 mg

Vitamin E

0.54 mg

Vitamin K

7.9 µg

Vitamin D

0 IU

Mineraller

 

Sodyum

5 mg

Potasyum

237 mg

Kalsiyum

10 mg

Demir

0.27 mg

Magnezyum

11 mg

Fosfor

24 mg

Çinko

0.17 mg

Kaynak: USDA NationalNutrient Database, 2016

Domates Hipertansiyona, Kolestrole, Gribe, Cilde Faydalıdır

Domatesin içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, gıda lifi ve koruyucu antioksidanların yararları tartışılamaz.
Organik domatesler, bazı kimyasallardan arınarak yetiştirildiği için, daha fazla flavonoit içerirler. Aynı zamanda antiviral özellikleri bulunur.

Cildinizi Korur

Kabuğu incecik bu meyvenin, cildinize güneş koruyucu krem etkisi sağladığını biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmada, güneş yanıklarından şikayetçi ve güneşe karşı hassas cilde sahip olan bir grubun günlük beslenmelerine domates eklendi. Akdeniz'de yaygın olan bu tarz bir beslenme düzeni uygulayanların ciltlerinin, 10 hafta sonunda güneşin UV ışınlarına karşı daha güçlü bir hal aldığı belirlendi.

Yaşlanmaya Karşı Savaşır

Domateslerin, serbest radikalleri önleyici likopen ve beta karoten içerdiğini söylemiştik. Bazı hücrelerde, serbest radikaller DNA'ya %42'ye varan hasarlar verirler. Domatesleri, her zaman tavsiye ettiğimiz az miktarda zeytinyağıile birlikte tükettiğinizde, yaşlanmaya karşı vücudunuz daha güçlü bir hale gelir. Gerçek Yaş'ınız hesaplanırken, kan basıncı seviyeniz çok önem taşır. 115/76 ve daha az seviyede bir kan basıncı seviyesi sayesinde, 12 yıla kadar gençleşebilirsiniz.

Kan Basıncınızı Düşürür

Tostlarınız içine domates ekleyin. Bu meyveler (hayır yanlış yazmadık, domates meyvedir, sebze değil) kan basıncınızı düşürmeye yararlar. Hipertansiyondan şikayetçi bir grup hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, hastaların günlük besinlerine domates eklendi. 8 hafta süren araştırmada her gün domates tüketen hastaların sistolik kan basıncınca 10 derece düştüğü ve diyastolik kan basıncı değerlerinin de 4 derece düştüğü gözlendi.

Gribi Önler

Karotenler (likopen ve beta karoten) gibi sebze ve meyvelerden elde edilen koruyucu pigment değerleri düşük olan insanların, günlük domates tüketmesi önerilir. Bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olan karoten bileşikleri çok önemlidir. Günlük domates ihtiyacınızı bir bardak domates suyu ile giderebilirsiniz. Göreceksiniz, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuz çok daha dirençli olacaktır.

Kolesterolü Kontrol Eder

Günde bir domates, sizin arter ve kalp sorunlarınıza karşı olan savaşınızda en güçlü dostunuz olabilir. Günlük domates yemeye başladıktan sonraki 4 hafta içerisinde HDL kolesterol seviyeniz %15 artar, bununla beraber LDL kolesterol seviyeniz düşer.

Güçlü Spermler İçin Domates Çorbası! 

İngiliz bilim adamları erkeklerde spermin gücünü artırmanın yolunu buldu. Portsmouth Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda her gün bir kase domates çorbası içmenin,sperm kalitesini yüzde 12 artırdığı görüldü. Uzmanlara göre yaş ortalaması 42 olan erkekler, 2 hafta boyunca her gün domates çorbası içtiğinde, spermdeki likopen oranı artıyor, bu da spermin süper sperm haline gelmesini sağlıyor. Yani sperm daha etkili ve dayanıklı hale geliyor. Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesinin, spermin gücünü nasıl artırdığı tam olarak bilinmiyor. Ancak kısır erkeklerde daha az bulunduğu için spermin gücünü etkilediği tahmin ediliyor.

Akciğer Kanserine Domates

Florida'da yapılan bir araştırma; meyve ve sebzelerle zenginleştirirlmiş diyetin kanseri önlediği ortaya çıkardı. Doktor Ed Giovannucci tarafından yapılan araştırmada haftada 2-3 kere yenilen domatesin akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı vurgulandı. 130 bin kişinin diyetleri incelendi, domates ve domates ürünlerinde bulunan bir çeşit antioksidant olan ve aynı zamanda domatese kırmızı rengini veren Likopen adlı maddenin insanları akciğer kanserinden koruduğu söylendi. Özellikle domates suyundaki likopeni tüketen kişilerin sigara içiyor olsalar dahi akciğer kanseri riskinin çok az olduğunu belirtildi. Domatesin yemeklerde özellikle sıvı yağ ile pişirilmesi halinde likopenin vücutta emilmesi daha kolay olacaktır. Ayrıcada; antioksidanların yüzde 100'ü üzümün kabuğunda bulunuyor.  Kırmızı ve turuncu renkli meyveler ile özellikle koyu renkli yeşil sebzelerin antioksidan değeri yüksektir.

Alışveriş sepetiniz boş!